понеділок, 30 вересня 2024 р.



 

Щорічно 30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. До цього дня кілька цікавих фактів з бібліотечної історії.
* Перші згадки про бібліотеку сягають ІІІ ст. до н.е. Ще в часи Шумерської держави книги-таблички зберігали у спеціальних глиняних глечиках, на які вішали свого роду маленькі етикетки з вказівкою тематики текстів. Люди вірили, що той, хто візьме табличку без дозволу, буде покараний богами, а усі його нащадки стануть вигнанцями. Непоганий захист бібліотеки від крадіжок!
* Найдовше речення. У романі великого класика Віктора Гюго «Знедолені» є речення, яке складається з 832 слів.
* Найбільш забороненою книгою в Америці є не сумнозвісний «Майн Кампф» Адольфа Гітлера, а казково-магічна історія про Гаррі Поттера. Саме її найчастіше забороняють з релігійних причин.
* Найбільша книга у світі знаходиться в одному з голландських музеїв Амстердама. Це – «Збірник морських правил». Висота книги більше зросту середньої дорослої людини, ширина – 1 метр, товщина – близько півметра.
* Самою маленькою книгою є видання дитячої казки «Старий король Коул». Її розмір – один квадратний міліметр. Вона була видана у 1985 р. тиражем у 85 прим.
* Дванадцять найменших книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.
* Найвидатніший книжковий злодій. Стівен Блумберг, більш відомий як Книжковий Бандит, за своє життя пограбував 268 бібліотек, де вкрав 23600 книг. Загальна вартість вкраденого — понад 5 мільйонів доларів.
* Найпопулярніші книги в історії. На першому місці в цьому списку, звичайно ж, Біблія — за весь час продано понад 6 мільярдів примірників різними мовами. Друге місце належить збірці цитат легендарного китайського політика Мао Цзедуна — продано 900 мільйонів книг. На третьому місці опинилася найвідоміша серія сучасних романів Джоан К. Ролінґ «Гаррі Поттер» — продано понад 500 млн екземплярів, і продажі не припиняються.
* Найважчою у світі книгою вважається географічний атлас, що зберігається в Британському музеї в Лондоні. Він має у висоту більше одного метра і важить 320 кг.
* Найдовше у світі слово. 189819 літер містить повна назва тітину — гігантського білка, який забезпечує еластичність і підсилює скорочення м’язових тканин.
* Читання знімає стрес. Дослідники з Університету Сассекса експериментально довели, що читання — найшвидший спосіб зняти стрес. Усього 6 хвилин за книгою — і рівень гормонів стресу в організмі знижується на 68%. Водночас піша прогулянка і прослуховування музики показали 42% і 61% зниження відповідно, а відеогра — всього 21%.
Бібліотеки завжди чекають вас з цікавинками!

вівторок, 17 вересня 2024 р.


17 вересня День рятівника в Україні!
Щиро вітаємо усіх працівників цивільного захисту та пожежної охорони з професійним святом – Днем рятівника! У час війни ми особливо вдячні кожному з вас! Ви наші Герої! Важко переоцінити важливість і значущість вашої роботи , яку кожен день, кожну годину виконуєте ви, ризикуючи власним життям. Це ви за першим сигналом готові негайно вирушити в епіцентр будь-яких подій, безстрашно гасити пожежі, рятувати людей, першими прибуваєте на ліквідацію завалів, руйнувань, та інших напастей. Результат цієї роботи – сотні врятованих життів. Дякуємо вам!
Вітаємо усіх причетних зі святом!












 

четвер, 5 вересня 2024 р.

 5 вересня вся світова спільнота відзначає день доброти й милосердя. Ми вітаємо з Міжнародним днем благодійності усіх причетних до цього свята. Усіх, хто за покликом серця не залишається байдужим до чужої біди. Творити благі і добрі безкорисливі справи тим, хто потребує цього найбільше, завжди було гідним і шанованим заняттям у всіх країнах світу. Але такого сплеску благодійності, як зараз, мабуть, не знає історія існування нашої планети. Російська війна, розпочата проти України в 2014 році, в 2022 набула нових масштабів. Вона стала загрозою не тільки для нашої держави, а і для всіх демократичних держав світу. Україна міцно тримає оборону, і ми не здамося. Це наша земля, наша Батьківщина, тому у рашистів немає жодного шансу, бо навіть діти знають, що добро завжди перемагає зло! А якщо проти зла об‘єднався увесь світ, то на ворогів чекає ганебна поразка. Тож віримо і наближаємо нашу Перемогу своїми благодійними справами! І нехай наша благодійність задля нашої Перемоги не знає меж!






 Книжкова виставка

"Великі письменники України: І.Котляревський ."
9 вересня відзначається 255-ти річний ювілей з нагоди дня народження видатного діяча української культури, першого класика нової української літератури Івана Петровича Котляревського.
Свого часу Котляревський став першим митцем, який звернувся до життя народу й народного слова як головних джерел літературної творчості.
Першим твором за часом написання і за значенням в літературному доробку І. П. Котляревського є поема «Енеїда». Вихід її у світ був епохальним за своєю значущістю явищем в духовному житті українців. Автор утверджував в ній безсмертя свого народу, підносив його самобутню історію, культуру, мову за дуже тяжких для України часів.

понеділок, 2 вересня 2024 р.

 


Багато хто вже скучив за школою.

І хоч в Україні війна ми мусимо пристосовуватися до цих непростих обставин і наскучив за школою. ші діти мають право навчатися. Яку форму навчання обрати? Будь-яку! Міністерство Освіти України розробило різні варіанти, які задовільнять кожного.

Як дітям та батькам повернутись до звичного шкільного життя?
Психологи радять приділяти дитині більше уваги, та повертатися до звичного режиму навчання поступово.
Згадаємо поради психологині міжнародної благодійної організації СОС Дитячі Містечка України Інги Паламарчук, які допоможуть налаштуватися на навчання.
🔸Поступово поновіть режим та графік життя. Поетапно повертайтесь до звичного розпорядку, коли дитина відвідувала школу.
Врегулюйте кількість годин сну дитини, більш ранній підйом, прогулянки на свіжому повітрі, фізичну активність.
Протягом 10 днів намагайтесь, щоб дитина лягала спати на 10-15 хвилин раніше, наближаючись до часу 21.00-22.00 (в залежності від віку дитини).
Вставати теж треба на 10-15 хвилин раніше, наближаючись до часу підйому – орієнтовно о 7.00.
Не примушуйте дитину одразу підхоплюватись з ліжка, особливо, коли в перші дні це є незвичним. Дайте час – 15-20 хвилин – полежати у ліжку. Головне, що дитина прокинулась у певний час.
🔸Врегулюйте графік прийому їжі. Сніданок має бути приблизно через 40 хвилин після пробудження. Обід – приблизно у той самий час, коли дитина буде обідати, відвідуючи школу, та вечеря – максимально за дві години до сну.
Протягом дня варто врахувати необхідність прогулянки на свіжому повітрі (1,5 – 2 години), можливості порухатись, погратись, зайнятись улюбленою справою, допомогти у домашніх справах.
Але пам’ятайте, що правильно організований день та режим дитини – не самоціль. Уникайте крайнощів, будьте гнучкими, дослухайтесь до своєї дитини та її потреб.
🔸Зробіть тайм-менеджмент корисною звичкою
Допоможіть дитині почати планувати та організовувати свій день, тиждень, розраховувати час, відмічати виконані завдання у щоденниках чи мобільних додатках (Goal Meter, Time Tree, Momento, Grid Diary, Trellо, Jorney, ResgueTime, Антилінивець).
Оберіть те, що зручніше саме для вашої дитини і потренуйтесь до 1 вересня, щоб це стало зручним інструментом та помічником у навчанні.
Така організація допоможе регулювати власні дії, відчути відповідальність за власне життя та допоможе зняти зайву тривогу.
Не забувайте включати у розклад домашні обов’язки та ті справи, де дитина скаже собі: "Я впорався, я можу".
🔸Доступ до гаджетів
Врахуйте можливість доступу дитини під час навчання до комп’ютера, планшета або телефона, оскільки є велика ймовірність, що подальший процес може поєднувати і онлайн навчання.
Разом з цим, варто встановити збалансовані стосунки з гаджетами та робити акцент на здоровому використанні технологій для навчання та розвитку.
🔸Слід знайти та навчити дитину гімнастиці для очей, щоб знизити негативний вплив на зір.
Облаштуйте зручне та комфортне робоче місце з необхідною відстанню до екрану, можливістю зручно та рівно сидіти.
Введіть час у родині без гаджетів – під час їжі, перед сном, на прогулянці. Власним прикладом показуйте, що спілкування в родині цінне і цікаве.
🔸Потурбуйтесь про тілесний комфорт дитини
Підготуйте до 1 вересня необхідний зручний одяг та взуття.
Доцільно покласти до наплічника воду, печиво, фрукти, що допоможе поновити сили на перерві.
🔸Відсвяткуйте перший день у школі
Це допоможе створити позитивний настрій та сприйняття початку навчального року, додасть оптимізму.
Спільне святкування в родинному колі дає відчуття об’єднаності, підтримки з боку близьких, значимості дитини, етапів її життя, важливості її переживань та потреб.
🔸Будьте готові до складнощів
Діти вже багато що призабули. Можливе зниженням уваги та концентрації.
Заспокойте дитину та поясніть, що у будь-якій ситуації вона може звернутись до вас за допомогою.
Наберіться терпіння та пам’ятайте, що період адаптації може тривати у першокласників – до 1,5 місяців, у школярів молодшого та середнього віку – 1 місяць, у старшокласників – 2-3 тижні.
🔸Якщо протягом перших тижнів навчання ви відмічаєте погіршення фізичного стану дитини, скарги на головний біль, біль у животі, втому, порушення сну або апетиту, з’явився енурез, дитина почала гризти нігті, переважає пригнічений настрій або зміни настрою, є прояви агресивності, імпульсивності, або байдужості, відстороненості, труднощі у сприйнятті нового матеріалу, неприйняття шкільних правил або інші ознаки, які викликають занепокоєння – слід звернутись за консультацією до психолога, бо мова може йти про порушення шкільної адаптації дитини.
🔸Не очікуйте швидких результатів
Не вимагайте значних успіхів у навчанні та високих оцінок.
Краще частіше поцікавтесь: "Як тобі зараз? Що було непросто, а що вийшло добре?".
Підтримуйте, допоможіть розібратись, уникайте зайвої критики.
🔸Повторіть правила поведінки у громадських місцях
Розкажіть про необхідність виконання правил гігієни: користування дезінфекторами та миття рук.
Поговоріть про те, що вміння дотримуватись правил – це сила, а не слабкість людини, бо мова йде не про сміливість, а про розуміння та відповідальність.
🔸Проговоріть алгоритм дій у разі нездужання.
Дізнайтесь у вчителя та проговоріть з дитиною алгоритм дій у разі, якщо вона відчує нездужання, варто про це відразу повідомити дорослим.
Розкажіть, до кого у школі треба буде звернутись та очікувати вашого приходу. Особливо це актуально для молодших школярів.
Будьте на зв’язку з дитиною та вчителем, залиште номери телефонів інших членів родини, яким за необхідності можна буде зателефонувати.
🔸Навчіть дитину простим технікам самодопомоги – дихальним та тілесним
Запропонуйте дитині навчитись дихати глибоко, животиком, наче надуваєш повітряну кульку – вдихати повітря носом протягом 2-3 секунд, потім затримати дихання на 2 секунди та повільно та плавно ротом видихнути повітря протягом 4-5 секунд.
Важлива умова дихальних вправ – вдих має бути коротшим за видих та дихальний цикл має бути ритмічним. Повторити 10 разів.
Ця вправа допоможе швидко заспокоїтись та зняти зайву тривогу.
🔸Допоможіть дитині відслідковувати та чути сигнали власного тіла. Потренуйтесь починати будь-яку роботу з прийняття зручного положення тіла. Це допоможе знайти внутрішню опору, стійкість та покращить концентрацію уваги дитини.
І головне – не забувайте обіймати дитину та давати їй відчуття захисту, сили та підтримки. Батьківська любов завжди допомагає долати перешкоди.